Hummeren fredet på flere steder rundt Karmøy

Når hummersesongen starter 1. oktober, er det viktig å huske på at hummeren er fredet tre steder utenfor Karmøy: Ved jarsteinen, ved Ferkingstadøyene og i Karmsundet utenfor Haugesund. Hummerfredningen innebærer gjenerelt forbud mot teiner og visse andre fiske- og fangstmetoder, og det gjelder hele året. 

Fiskeridirektoratet vedtok for mer enn et år siden, etter lokalt initiativ, høringsrunder og lokal forankring, å opprette 15 nye fredningsområder for hummer på kysten. To av disse er i Karmøy og ett mellom Haugesund og Karmøy.

Oppretting av fredningsområde for hummer betyr at det ikke kan fiskes med annet redskap enn håndsnøre, fiskestang, juksa, dorg eller snurpenott. Faststående redskap som teiner, ruser og garn er forbudt. Til nå har myndighetene nøyd seg med mer forsiktige reaksjoner på brudd på fredningen. Nå må en regne med en strengere reaksjon framover. 

Hummersesongen varer i våre farvann fra 1. oktober til 30. november. Men forbudet mot de nevnte fangstmetodene gjelder hele året. 

Kart over fredningsområdene. Trykk på bildene for å gjøre dem større. 

Kart over Jarsteinen - Klikk for stort bilde
Kart over nordre Karmsundet - Klikk for stort bilde
Kart over Ferkingstadøyane - Klikk for stort bilde

Nyttige lenker: 

Viktige naturområder

Prosjekter for å bevare arter og natur

Fremmede arter

Strandrydding i Karmøy

Miljørettet helsevern

 

Meld deg på nyhetsbrev

Tidligere sendte nyhetsbrev