
Fra Ørpetveit til Kolnes er det 2,7 km, 700 meter ligger i Haugesund kommune.
Veien bygges som en tofelts vei sammen med sammenhengene sykkelvei og fortau. Løsningen skal gi tryggere forhold for gående og syklende, blant annet gjennom sikre kryssinger for myke trafikanter.
For 251 millioner kroner skal en få ny 6 meter bred tofelts vei, delvis i ny trasé, med sammenhengende sykkelvei og fortau. Den nye veien skal tåle 12 000 kjøretøy i døgnet (årsdøgntrafikk), herunder også busser (forventet trafikkvekst er 10 000 kjøretøy i døgnet innen 2050).
Den nye veien vil i stor grad følge dagens veitrasé, men legges etter planen i ny trasé forbi det regulerte sentrumsområdet på Kolnes. Her etableres også et nytt kryss mot Skrevegen.
De nye veien er en forutsetning for at nye boligområder på Kolnes kan bygges ut.
Les mer om prosjektene i Bypakke Haugesund-Karmøy.
Byggested:
Ørpetveit-Kolnes
Prosjektleder:
David K. Vea
Utførende entreprenør:
Ikke valgt
Om prosjektet
Prosjektet har gjennomgått en optimaliseringsfase for å sikre et mer realistisk og gjennomførbart kostnadsnivå. Prosjektet har en styringsramme på 251 millioner kroner.
I optimaliseringsarbeidet er det blant annet gjort justeringer i linjeføring og kryssløsninger, samt lagt opp til en mer gatemessig utforming av veien Dette bidrar til en mer kostnadseffektiv løsning.
Endringene medfører behov for å justere gjeldende reguleringsplan, slik at den oppdaterte løsningen kan innarbeides formelt. Det ble derfor varslet planendring 12. februar 2026. Det arbeides nå videre med nytt planforslag og detaljprosjektering av prosjektet.
Årsskiftet 2026-2027
20.03.2026 09:51
1. kvartal 2027
Utlysning av entreprisekonkurranse
20.03.2026 09:53
2. kvartal 2027
20.03.2026 09:54
Årsskiftet 2028-2029
20.03.2026 09:54