Tren på skoleveien!

I neste uke starter skoleåret og mange skal ut i trafikken på egenhånd for første gang. Trygg Trafikk tilrår foreldre å øve på skoleveien med de ferske trafikantene.  

Ta dere god tid og gå flere turer sammen. og prat om det som skjer langs vegen og de farene som kan oppstå er to av råda fra Trygg Trafikk (foto: Colourbox)

– La barna kartlegge sin egen skolevei, sier regionleder i Trygg Trafikk Rogaland, Elisabeth W. Haaland. Det er lettere å huske ting vi har sett med egne øyne. Lærer barna å forstå trafikken, tar de bedre valg.

Å ferdes som trygg trafikant er noe som må læres. – Vi oppfordrer derfor til å øve på skoleveien sammen med barn. Finn den tryggeste ruta til skolen, gå den sammen, og snakk om trafikken. Lag enkle huskeregler, for eksempel om hvor en skal stoppe opp, se og lytte før kryssing av vei. Bruk gjerne google maps og se hvilke veier en kan gå sammen med barna.

Regionleder i Trygg Trafikk Rogaland, Elisabeth W. Haaland (foto: Trygg Trafikk)

Barn har et begrenset synsfelt, er impulsive og blir lett distrahert. Siden de også mangler trafikkforståelse, er det en god ting å gå sammen med dem og lære dem å bli tryggere i trafikken. 

– Snakk om hva som kan være trygt og farlig å gjøre, så trener de opp risikoforståelsen og vurderingsevnen, Haaland.

 

Finn flere praktiske tips på Trygg Trafikks nettside!

Meld deg på nyhetsbrev

Tidligere sendte nyhetsbrev