Kommunedirektør Vibeke Vikse Johnsen og brannsjef Dag Botnen skrev denne uka under samarbeidsavtale om prosjekt “Tygg hjemme”.Kommunen har ansvar for at personer som oppholder seg i kommunen tilbys nødvendige og forsvarlige helse- og omsorgstjenester. For å innfri dette kravet må kommunen kartlegge og drive systematisk sikkerhetsarbeid.
Brann- og redningsvesenet skal drive risikobasert tilsyn og annen forebyggende virksomhet rettet mot den samme befolkningen.
– Vi snakker ofte om dødsbranner der ¾ er det vi kaller risikoutsatte grupper. Vi skal huske på at for hver dødsbrann, har vi 100 branner og enda flere ulykker, sier branningeniør Karl Salvesen som er prosjektleder for Trygg hjemme. Det er særdeles gunstig for en kommune og et brann- og redningsvesen å jobbe med forebyggende tiltak framfor å håndtere hendelsene etter at de har oppstått.
Kommunen og brannvesenet vil jobbe tett sammen for å identifisere risikoer, iverksette målrettede sikkerhetstiltak og sikre at ansatte i kommunale tjenester har nødvendig kompetanse
– Dette er et viktig arbeid som vil redde liv. Sammen skal vi sørge for at de som trenger det mest, får en tryggere hverdag, sier Karl Salvesen.
Samarbeidet innebærer jevnlige møter, risikovurderinger og felles innsats for å forebygge brann. Avtalen mellom kommunen og brann- og redningsvesenet legger også til rette for å søke tilskudd til sikkerhetstiltak der det er nødvendig.
Brannsjef Dag Botnen, kommunedirektør Vibeke Vikse Johnsen og branningeniør Karl Salvesen
Meld deg på nyhetsbrev
Tidligere sendte nyhetsbrev