Omsorg til det aller siste
F.v. Signe Helen Sjursen, ressurs-sykepleier - Ann Kristin Myrvoll, kreftsykepleier (PT) - Elisabeth Sandhåland, ressurssykepleier - Anne Lise E. Johannesen, kreftsykepleier (PT)
De er blitt kurset, møtes jevnlig til nettverkssamlinger både i kommunen og regionen, og deler et ønske om å bli stadig bedre i lindrende behandling. De er ressurssykepleiere fordelt utover på kommunens ulike institusjoner og hjemmetjenester, og har en helt sentral rolle i møte med pasienter og brukere som har en kronisk, livstruende sykdom.
Mål om best mulig livskvalitet
Med seg på laget har de Palliativt team i Helse Fonna, som i praksis koordinerer arbeidet med denne pasientgruppen. Palliativt team samarbeider tett med helsepersonell både på sykehuset og i kommunen, og bidrar med støtte og faglig kompetanse. Målsetningen er å gi pasient og pårørende best mulig livskvalitet.
- Det handler om de som har en kreftdiagnose eller en annen alvorlig sykdom der helbredelse ikke lenger er mulig, forteller Elisabeth Sandhåland, ressurssykepleier ved hjemmetjenesten i Kopervik. - I tillegg til kreftpasienter er det gjerne de med KOLS, ALS, MS eller hjertesvikt.
- Mange av pasientene på sykehuset har et sterkt ønske om å få dø hjemme med sine nære rundt seg, forteller Anne Lise E. Johannesen, som er kreftsykepleier ved Palliativt team. - Dette krever ofte nøye planlegging, kompetanse og godt samarbeid. Disse pasientene er gjerne relativt unge, og ønsker ikke å avslutte livet på et sykehjem - de vil dø hjemme. Sykehjemmene i Karmøy har per i dag dessverre ingen spesialenhet for lindrende behandling hvor det var mer naturlig også for yngre pasienter å avslutte livet.
- Men kommunens ressurssykepleiere har økt kompetanse og engasjement innen lindrende behandling i kommunen, og er av stor betydning i samarbeidet med sykehuset for å legge til rette for en trygg og god siste tid hjemme, både for pasient og pårørende, fortsetter Johannesen.
Gi kunnskapen videre
- Så er det ikke sånn at vi skal gjøre "alt" heller, sier Signe Helen Sjursen, som også er ressurssykepleier ved hjemmetjenesten i Kopervik. - Vi skal videreføre kunnskapen vår, sånn at hele arbeidsplassen vår får økt kompetansen på dette området.
- Heldigvis har vi også Palliativt team! Det er utrolig godt å ha kontakten med dem, sier Elisabeth Sandhåland. - Det er en trygghet for oss, og gjør at vi kan stå i det meste av utfordringer.
- Hvordan få kontakt med ressurssykepleierne?
- De pasientene som kommer fra sykehuset vet vi som regel om, forteller Sandhåland. - Da har vi allerede hatt kontakt med Palliativt team. Men hvis det er andre som ser at de eller deres nærmeste har behov lindrende behandling, kan de bare ta kontakt med Bestillerkontoret.
Viktige ressurser
Avdelingssjef for omsorgstjenesten i kommunen, Tove Rosseland, gleder seg over kompetansen som ressurssykepleierne tilfører, og for det gode samarbeidet med Palliativt team.
- Det er flott å se medarbeidere som engasjerer seg i forhold til dette, sier hun. - Det å tilegne seg nye kunnskaper og videreformidle dette til kollegaer er viktig for å kunne gi disse brukerene og deres familier gode tjenester i en vanskelig tid. Og det gode samarbeid vi har etablert med spesialisthelsetjenesten er av stor betydning for både brukerne og våre ansatte.
Lokalmedisinske sentra - sengeposter - ambulante team
Tove Rosseland forteller at kommunene tidligere har valgt å organisere tilbud om lindrende behandling på ulike måter.
- Noen har organisert deler av tjenestetilbudet til denne brukergruppen i egne enheter, sier hun. - Det har vi så langt ikke gjort i Karmøy kommune, men dette er tema vi har hatt fokus på i utarbeidelse av planen "FRAMTIDENS HELSE - OG OMSORGSTJENESTER - 2020". Denne planen ble vedtatt av kommunestyret i juni 2011.
- Samhandlingsreformen er sentral i denne planen og retter fokuset på nye oppgaver kommunen står overfor, fortsetter Rosseland. - Blant annet dreier dette seg om kommunale tjenester til brukere med behov for lindrende behandling i livets sluttfase. Vi vet at dette er en sammensatt gruppe - både eldre og yngre. Tiltakene vi iverksetter og hvordan vi organiserer tjenestene må derfor ta utgangspunkt i at behovene er forskjellige. De aktuelle tjenestene vil kunne organiseres i ambulante team som oppsøker pasienter der vedkommende bor/oppholder seg, i dagposter - eller i en egen sengepost. Dette vil det bli jobbet videre med.


